Zanocuj w lesie

Ludzie coraz częściej chcą obcować z naturą. Stąd powstał ogólnopolski projekt dzięki, któremu można przenocować w lesie oczywiście w wyznaczonych miejscach i po zgłoszeniu tego faktu. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie również wyznaczyło miejsca gdzie można przenocować. Inaczej taka forma spędzania czasu nazywa się – bushcraft

Link do mapy z innymi miejscami „noclegowymi”

Wybierając się do lasu możemy wybrać opcję bardziej hardcorową – Bushcraft, albo bardziej “cywilizowaną” opcję – Surwiwal

Różnice są przedstawione w poniższej tabelce.

BushcraftSurwiwal
Wykorzystanie narzędzi i umiejętnościAby żyć w lesieAby przetrwać w lesie
Sprzęt i odzieżProste i naturalneNajnowsze rozwiązania
Główny celPoszanowanie natury i jak najdłuższe przeżycie w niejPrzetrwanie i wydostanie się z lasu
NoclegSzałas, zadaszenie, kocNajczęściej stosowany 
namiot, śpiwór
ŻywnośćDostarcza naturaSuchy prowiant, specjalne dania, przygotowane (zakupione) przed wyprawą

Jak widać, kilka odmienności się znajdzie. Na pewno oba sposoby warto poznać i wybrać ten, który jest Nam bliższy. Albo nawet wybrać poszczególne elementy z obu podejść do kontaktu z naturą, które Nam najbardziej odpowiadają. 

Survival

to sposób przetrwania w kryzysowych sytuacjach, stąd główny cel: Jak najszybsze wydostanie się z takiej sytuacji.

Bushcraft

Zakłada nie tyle co przetrwanie a życie w lesie. Pokazuje i uczy jak zdobyć jedzenie, gdzie i jak zbudować schronienie na dłuższy czas. Możemy do tego wykorzystać narzędzia, które zabieramy ze sobą na taką wyprawę: noże, krzesiwa, siekiery, tasaki itp. oraz wyposażenie jak namioty, hamaki.

Jednak zanim spędzimy całą noc w lesie warto przekonać się czy to jest dla Nas. Wybierzmy się do lasu na chwilę i systematycznie przedłużajmy ten czas. Wyjdźmy do lasu wieczorem. Zobaczmy czy taka “cisza” będzie Nam odpowiadać. Wiadomo nie będziemy w nocy tam sami. Wokół Nas będą krążyć różne zwierzęta i odgłosy. Jak już będziemy “zahartowani” możemy wybrać się na całą noc do lasu. 
Przed pierwszą nocą warto zapoznać się również z regulaminem przebywania w lesie i jak odpowiednio się do tego przygotować od strony prawnej.
Link
Warto również wyposażyć się w odpowiedni sprzęt np można odwiedzić Bushcraftowy sklep z hamakami abyśmy mieli wygodne „łóżko”.

Bushcraft