Rychlebskie Ścieżki

Każdy rowerzysta powinien poznać to miejsce – Rychlebskie Ścieżki. Zbiór zróżnicowanych tras zjazdowych więc wszelki bez wyjątku miłośnik rowerów znajdzie coś dla siebie. Miejsce w Czechach, tuż przy granicy z Polską. Najszybciej można się tam dostać przez Nysę, Otmuchów. Gdzie kierujemy się na Vidnavę a później do centrum rowerowego w okolicach Černéj Vody.

Dla kogo Rychlebskie Ścieżki?

Odwiedziłem to miejsce ekipą, w której były osoby jeżdżące na rowerze na co dzień ale również osoby, które na rower siadają sporadycznie. Wszyscy przejechali i wrócili. Nie posiadasz swojego roweru zjazdowego czy nawet crossowego. Nie musisz mieć. Możesz wypożyczyć na miejscu. Jednak lepiej zarezerwować go prędzej aby mieć pewność, że będziemy mieli na czym jeździć. Kaucja za rower płatna:
– gotówką (szybki zwrot kasy po oddaniu roweru)
– kartą (zwrot gotówki może potrwać 2-3 dni)

wynajem rowerów

Trasy

Miejsce startu i mety.

Ścieżki można podzielić na dwie części: północną (łatwiejszą) i południową (trudniejszą) nazywaną również właściwą. Wszystkie trasy są opisane i bardzo dobrze oznaczone.

Podczas pierwszej wizyty przejechaliśmy trasę północną aby zobaczyć czy damy radę. Trasa przyjemna i bardzo widokowa. Pokonana w spokojnym tempie podziwiając widoki. A Vidnavsky Okruh przejechaliśmy nawet dwa razy. Podjazdy przyjemne, pokonane bez wielkich trudności. Zjazdy przygotowane bardzo dobrze. Jazda daje dużą frajdę.

Podczas drugiej wizyty zdecydowaliśmy się na przejazd trasą chyba najbardziej znaną na Rychlebskich Ścieżkach – SUPERFLOW. Aby wrażenia były jeszcze lepsze trafiliśmy na deszczowy dzień. Jadąc na miejsce padało. Docierając do Centrum Rowerowego deszcz przestał padać. Zabraliśmy rowery i w trasę. Ścieżki mokre i pokryte błotem. Warunki idealne 🙂 Zdarzył się nawet przejazd przez strumyk. Wspinaczka w górę trwała chwilę. Czasami dawała w kość ale widoki rekompensowały trudny.

Cali z błota ale z uśmiechem na twarzy docieramy do celu wyprawy. Ciężko przeoczyć początek owianej sławą trasy

Od tego momentu zaczyna się zabawa z jazdą w dół. To jednak nie znaczy, że nie trzeba w ogóle pedałować aby pokonać różnego rodzaju górki, hopki, kamienie, drewniane mostki, kłody czy zakręty. Po każdym odcinku jest wypłaszczenie, gdzie można się zatrzymać, odsapnąć i pogadać na temat wrażeń z pokonanego odcinka.

Film z przejazdu SuperFlow

To przejazd tylko jednej z kilku tras jakie oferują Rychlebskie Ścieżki.

Galeria

Noclegi

Można nocować w Centrum Rowerowym osobiście nie sprawdzone bo wybraliśmy nocleg w Vidnavie.
Pierwszy raz spaliśmy w Modrym Jeleniu gdzie można również zjeść. A wieczorem schodzi się troszkę miejscowej ludności. Drugim raz za nocleg posłużył wynajęty domek jednorodzinny Aresko-Apartments. Oba miejsca są godne polecenia. Cenowo podobnie.

Gdzie szukać więcej informacji o Rychlebskich Ścieżkach?

Ścieżki posiadają własną stronę gdzie można znaleźć dużo informacji.

Ceny i koszty

Wjazd na trasy jest darmowy. Można jednak wspomóc osoby utrzymujące trasy wykupując „cegiełkę”, która pomoże rozwijać miejsce. W Centrum Rowerowym można zjeść, uzupełnić płyny jak również umyć rower, rozbić namiot i zostawić auto na dojść sporym parkingu.

powrót