Rezerwat Przyrody Staw Nowokuźnicki

Wystarczy wybrać się około 12 km na południe od Opola aby trafić właśnie do innego świata, pełnego śpiewu ptaków – Rezerwat przyrody Staw Nowokuźnicki zaprasza. Chodzenia nie będzie dużo ponieważ jest tylko jedna ścieżka do zwiedzania ale czasu możemy spędzić ile tylko chcemy. Ścieżkę przygotowano tak, że nawet podróż z wózkiem nie będzie problemem.
Cel wycieczki:

Do rezerwatu najłatwiej trafić jadąc drogą na Pruszków i w Złotnikach, prawie na samym końcu miejscowości, z głównej drogi skręcamy w prawo (znak mało widoczny ale jest 🙂 ) Cały czas podążamy prosto. Wyjeżdżamy na skrzyżowaniu w Nowej Kuźni. Jedziemy kawałek prosto. Docieramy do Rezerwatu, parking nie duży więc przy większej liczbie odwiedzających ciężko znaleźć miejsce postojowe. Po samym parku przemieszczamy się po specjalnej przygotowanej kładce.

Rezerwat przyrody Staw Nowokuźnicki

Idąc wyznaczoną ścieżką nie sposób nie zauważyć, że gdzieś w okolicy „kręcą się” też bobry.

Po drodze mijamy 2 platformy widokowe, którą lekko wchodzą nad staw, dzięki czemu możemy bliżej obcować z naturą.

Rezerwat przyrody Staw Nowokuźnicki

Na prawie samym końcu trasy mamy wysoką wieżę widokową, z której widać rezerwat w całej okazałości. Na każdym piętrze jest taras widokowy z ławeczkami gdzie można usiąść, popatrzeć przed siebie i posłuchać dźwięków jakie oferują zwierzęta zamieszukjące Rezerwat przyrody Staw Nowokuźnicki.

Nie można przejść w koło całego rezerwatu. Jest tylko jedna ścieżka, po której się przemieszczamy do przodu i tą samą drogą wracamy. Warto to uszanować i przestrzegać panujących zasad w tymi miejscu. Nie zbaczać z wyznaczonych ścieżek aby nie niepokoić mieszkańców rezerwatu. To my odwiedzamy ten rezerwat i to my jesteśmy gośćmi w tym miejscu.

Rezerwat przyrody Staw Nowokuźnicki

Wzdłuż ścieżki są rozmieszczone duże tablice informacyjne oraz takie mniejsze tablice zapisane językiem braille’a. (Nie często spotyka się takie rozwiązania)

Rezerwat Przyrody Staw Nowokuźnicki – Tablice informacyjne

Ale oprócz tablic informacyjnych opisujących co możemy spotkać w wodzie, na lądzie i w powietrzu. Na własne oczy przekonamy się jak bogatą faunę i florę oferuje odwiedzany rezerwat przyrody.

Galeria z sierpnia 2021

Galeria z kwietnia 2021

powrót