30 lat minęło

W tym roku 30 lat minęło od tragicznego pożaru w okolicach Kuźni Raciborskiej. Zostało wtedy spalonych blisko 10 tysięcy ha terenów zielonych. W pożarze zginęło dwóch strażaków: aspirant Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu, awansowany pośmiertnie do stopnia młodszego kapitana i druh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica z Kędzierzyna-Koźla. Ofiarą została także osoba cywilna.

MOKSiR Kuźnia Raciborska

Tradycyjnie w ostatnią weekendową niedziele wakacji (28.08.2022), odbędzie się rajd rowerowy. Jest to już XXIV edycja. Trasa wiedzie po leśnych drogach. W większości po asfalcie, sporadycznie po szutrze. Na trasie są punkt w których wykonuje się zadania lub odpowiada na pytania. Liczy się ilość zgromadzonych punktów a nie czas w jakim przejedzie się całą trasę. Więcej informacji m.in. na fb

Regulamin

Z tej okazji nadleśnictwa, które zostały dotknięte tą katastrofą przygotowują różne wydarzenia upamiętniające to wydarzenie.

Konkurs fotograficzny

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie przygotowało m.in. konkurs fotograficzny. Tematem zdjęć jest:
– Przyroda
– Człowiek w lesie
– Zdjęcie archiwalne

Celem konkursu jest pokazanie polskich lasów i efektów ciężkiej pracy leśników aby odbudować las po tym tragicznym wydarzeniu. Autor najlepszego zdjęcia wzbogaci się o 1500 zł. Kolejni dwa autorzy też dostaną nagrody pieniężne. Za drugie miejsce jest 1000 zł a za trzecie 500 zł. Najważniejsze aby zdjęcie zostało wykonane na terenie pożarzyska. Prace należy wysłać najpóźniej do 8 sierpnia 2022 roku na płycie CD lub DVD na adres organizatora bądź podając link do zdjęć na adres e-mail: fotografia30@katowice.lasy.gov.pl.

30 lat minęło
30 lat minęło

więcej informacji na stronie nadleśnictwa

Rajd Rowerowy 30 lat minęło

W dniu 27 sierpnia 2022 r., na terenie nadleśnictw Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn, odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy upamiętniający 30. lecie katastrofalnego pożaru lasu, który miał miejsce w roku 1992. Uczestnicy wyruszą z 3 różnych miejsc:

Nadleśnictwo Kędzierzyn – Siedziba Nadleśnictwa Kędzierzyn, ul. Brzozowa 48, 47-246 Kotlarnia, Stara Kuźnia – start i meta.
Nadleśnictwo Rudziniec – Miejscowość Łącza, parking leśny za boiskiem – start i meta.
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie – Miejscowość Rudy – Brantolka, parking leśny – start i meta.

Trasa rajdu ma kształt zbliżony do ósemki, z trzema startami i metami po jednej w każdym z wymienionych nadleśnictw.

30 lat minęło
30 lat minęło

Każdy uczestnik przed startem w Rajdzie musi zapoznać się z regulaminem oraz przekazać do właściwego nadleśnictwa wypełniony formularz zgłoszeniowy.

Trasy rajdowe zapowiada się po interesujących widokowo i przyrodniczo zakątkach nadleśnictw pokazujących jak został odbudowy lasu po pożarze, który miał miejsce w roku 1992. Uczestnicy rajdu będą mieli okazję, nie tylko aktywnie spędzić czas. Także bliżej poznać historię lasu przywróconego do życia przez leśników.
więcej informacji na stronie nadleśnictwa