Wydmy w opolskim

Wydmy w Kosowcu wielokrotnie o nich słyszałem, także widziałem zdjęcia z tego ciekawego przyrodniczo miejsca. W końcu zdecydowaliśmy się wybrać. Jednak nie rowerem a autem, ponieważ aura nie sprzyjała jeździe na rowerze. Samochodem można dojechać prawie pod same wydmy. Jest tam spory parking gdzie można zostawić auto i pójść dalej. My jednak wybraliśmy opcję zostawienia auta przed wjazdem do lasu i pójścia spacerkiem. Zacznijmy od początku jak tam dotrzeć.

Cel wycieczki:

Wyjeżdżamy z Opola i trasą 45 jedziemy aż do Jełowej. Następnie skręcamy w lewo, mijamy szkołę i na rozwidleniu koło Kościoła skręcamy znowu w lewo, jedziemy przed siebie, docieramy do granicy lasu. Po lewej stronie drogi mamy małe jeziorko z terenami zielonymi, po drugiej stronie drogi też znajdziemy troszkę miejsca aby się zatrzymać i zostawić samochód.

Wydmy w Kosowcu

W dalszą drogę udaliśmy się pieszo, czekał Nas około 2 km spacer do celu wycieczki.

Wydmy w Kosowcu

Jak się później przekonaliśmy tą drogą można jechać samochodem na parking koło Wydmy. Pokonujemy przejazd kolejowy i cały czas dreptamy ubitym szutrem wśród drzew. Nie znajdziemy drogowskazu wskazującego gdzie szukać celu wycieczki ale mamy inne znaki, które pomogą trafić. Skręcamy w prawo, w stronę tak jak znak wskazuje Do Punktu Czerpania Wody.

Po prawej widzimy parking. Następnie mijamy właśnie zbiornik wody, jest to mały staw pośród drzew.

Wydmy w Kosowcu

Idąc przed siebie mamy coraz więcej piasku pod nogami. Cel wycieczki coraz bliżej. Skręcamy w prawo i ukazuje się Nam taki widok.

Wydmy w Kosowcu

Cel wycieczki przed Nami. Pod drodze mijamy jeszcze ostrzeżenie.

Wydmy w Kosowcu

Jesteśmy, przed nami widzimy ponad 20 metrowe wydmy, które powstały mniej więcej około 14 tysięcy lat temu po ustąpieniu lodowca. Powstaniu takich form, pomógł czas i wiatr, który spychał piasek na przeszkody typu drzewa, kamienie. Tak powstały takie ciekawe miejsca.

Nie wiem czy kopalnia nadal działa, ale na ziemi widać ślady kół m. in. jakiegoś sprzętu budowlanego. Również oprócz takich śladów można doszukać się miejsc gdzie jeżdżą na motorach i quadach. Podczas naszej wycieczki żadne dźwięki z pojazdów mechanicznych nam nie towarzyszyły. Jedynie co było słychać to szum drzew i śpiew ptaków. Wydmy w Kosowcu to miejsce warte odwiedzenia i spędzenia troszkę czasu na łonie natury.

Wydmy w Kosowcu

Wydmy w Kosowcu – Galeria

Okolice Wydmy w Kosowcu z Chyłką

Krótki spacer z domowym drapieżnikiem. Ze względu na innych spacerowiczów i jeżdżącego quada po wydmach, poszliśmy na spacer w lewą stronę od drogi prowadzącej do wydmy.

powrót