Turawa – Oaza zwierząt

Długość: około 50 km
Nawierzchnia:
Szuter, Piasek, Trawa, Asfalt
Mapa:

Numer w traseo.pl: 258386
Plik KML: Pobierz

Cel wyprawa Turawa – Oaza zwierząt. W trasę wyruszamy z Rynku w Opolu. Kierujemy się w stronę Katedry ulicą Książąt Opolskich. Dojeżdżamy do ścieżki rowerowej pod wiaduktem. Teraz cały czas przemieszczamy się po niej. Ścieżką przejeżdżamy wzdłuż ronda. Zaraz w prawo przez drogę w lewo i znowu w prawo przez drogę na ścieżkę wzdłuż torów kolejowych. Dojeżdżamy do Luboszyckiej gdzie ścieżka skręca w lewo. Docieramy do kolejnego ronda. Na tym rondzie jedziemy w lewo. Ścieżka rowerowa prowadzi w górę. Po prawej stronie mijamy Kopalnie Margla. Jedziemy do końca ścieżki. Przejeżdżamy na drugą stronę. Po lewej mijamy kąpielisko Silesia. Kawałek dalej w oddali widzimy elektrownie.

Turawa - Oaza zwierząt

A za parę metrów po prawej jeziorko.

Pokonujemy skrzyżowanie prosto. Zaraz za nim skręcamy w prawo w szutrową drogę równoległą do obwodnicy. Wjeżdżamy pod górę. Przejeżdżamy prosto przed drogę 45. Teraz jedziemy drogą asfaltową wzdłuż obwodnicy. Pierw w dół później prosto na mostek. Następnie przejeżdżamy przejazd kolejowy skręcamy w lewo. Teraz cały czas przed siebie szutrową drogą. Jest to wyznaczony szlak. Po drodze mijamy stajnie, most, miejsce odpoczynku w lesie. Wyjeżdżamy z lasu, docieramy do Niwek. Pedałujemy prosto, w stronę lasu, po prawej mijamy bar gdzie możemy uzupełnić płyny. Wjeżdżamy do lasu. Dalej prosto przed siebie. Wyjeżdżamy w Szczedrzyku. Tutaj przemieszczamy się ulicami Niwiecką. Kawałek główną ulicą Opolską, z której skręcamy w lewo w Jeziorną. Wjeżdżamy na wał i skręcamy w prawo. Dotarliśmy do celu wycieczki.

Turawa - Oaza zwierząt
Turawa – Oaza zwierząt
Turawa - Oaza zwierząt
Turawa – Oaza zwierząt

Trasy powrotne mamy minimum 3 do wyboru.
– Wrócić tą samą trasą co przyjechaliśmy
– Pojechać wokół jeziora Turawskiego
– Powrót do Opola przez Jezioro Średnie.

Wybieramy opcję numer 3. Wracamy wałem do Jeziora Średniego, gdzie można zatrzymać się w jednym z licznych „wodopojów”. Wracamy na szlak, wyjeżdżamy z lasku. Zjeżdżamy z wału na drogę asfaltową w prawo i zaraz w lewo znowu do lasu. Teraz kolejne km prosto drogą szutrową. Przejeżdżamy tory kolejowe i teraz trafiamy na asfalt. Wyjeżdżamy w Zawadzie. Cały czas prosto aż do mostu gdzie skręcamy w lewo, pokonujemy most i zaraz w prawo. Kawałek prosto i w lewo. Drogą pośród domków docieramy do ścieżki wśród pól, która zaprowadzi Nas do obwodnicy. Skręcamy w lewo. Przed przejazdem kolejowym skręcamy w prawo. Przejeżdżamy pod obwodnicą. Jedziemy prosto drogą szutrową. Docieramy do alei Witosa. Skręcamy w lewo. Ścieżką rowerową jedziemy do skrzyżowania z aleją Solidarności gdzie skręcamy w prawo. Z Solidarności skręcamy w lewo w Pużaka, następnie w prawo w Sosnkowskiego. Na światłach koło stacji paliw skręcamy w lewo. Wjeżdżamy na most i cały czas prosto aż dotrzemy do Placu Wolności gdzie skręcamy w prawo. Kawałek prosto i jesteśmy na starcie wycieczki.

Galeria Turawa – Oaza zwierząt